V dnešní době experimentů a poznávání cizokrajných kultur i jídel se najde málokdo, kdo by o sushi ještě neslyšel. Tento pokrm typicky sestává z mořské řasy nori, speciální rýže nišiki, rýžového octa, syrových ryb, krevet, chobotnic, zeleniny, a případně kaviáru a dalších netradičních surovin.
S postupem globalizace je pravděpodobné, že i ve Vašem městě či kraji máte možnost vychutnat si kvalitní sushi v dobré asijské restauraci, kde navíc můžete vyzkoušet i všechny jeho podoby. Pokud jste ale zatoužili po tom, vnést do svého domova trochu japonského ducha, je příprava této delikatesy jednodušší, než se na první pohled zdá.
Začněte rýží
Důrazně doporučujeme nepoužívat rýži obyčejnou, ale speciální nišiki rýži určenou k přípravě pokrmu. Na rozdíl od naší rýže totiž více lepí, což Vám umožní potřebnou další práci. Uvařte ji dle návodu konkrétního výrobku, a před tím, než vychladne, do ní vmíchejte lžičku rýžového octa s trochou cukru a soli. Vzniklou směs míchejte, dokud nevznikne tvarovatelná, hrudky tvořící masa. Tu před další prací nechte vychladnout.
Záleží na druhu a chuti
Před dalším krokem si připravte své oblíbené přísady, nebo ty, které budete chtít vyzkoušet – syrové rybí maso či různé druhy zeleniny, a tak dále. Další postup se také bude odvíjet od druhu pokrmu. Uvedeme postup přípravy dvou nejoblíbenějších.
U Nigiri sushi je postup snadný. Z rýžové hmoty uhněteme váleček, který zlehka potřeme wasabi pastou a poklademe zvolenou přísadou, kterou v tomto případě nejčastěji bývá rybí maso.
Maki rolky jsou obtížnější. Na rolovací podložku nachystáme řasu, kterou převrstvíme rýžovou směsí. Doprostřed položíme náplň, podél níž můžeme rýži malinko potřít wasabi pastou. Řasu srolujeme jako roládu, po srolování ji lehce smáčkneme ze čtyř stran, aby váleček držel. Rolku pak nakrájíme na vhodný počet kousků.
Sushi tradičně servírujeme se sójovou omáčkou, pastou wasabi a nakládaným zázvorem.
Dobrou chuť!